Vision Express

https://visionexpress.lv

Kontaktlēcu kopšanas līdzekļi

Kontaktlēcas tiek liktas tieši uz acs virsmas, tādēļ tām vienmēr jābūt mitrām, tīrām un sterilām. Tādēļ kontaktlēcu lietošana nav iedomājama bez kontaktlēcu kopšanas līdzekļiem.

Plānveida nomaiņas (divu nedēļu vai mēneša) kontaktlēcām nepieciešams kopšanas līdzeklis, lai tās notīrītu, dezinficētu un atdalītu nosēdumus. Mūsdienās pieejami dažādi kontaktlēcu kopšanas līdzekļi, bet svarīgi atcerēties, ka tiem ir arī dažādas īpašības. Kad speciālists izraksta kontaktlēcas, tas rekomendē arī konkrētu kontaktlēcu kopšanas līdzekļi, pamatojoties uz to, kādas ir acu virsmas īpašības. Patvaļīga kopšanas līdzekļa maiņa vai pat dažādu kopšanas līdzekļu lietošana uz viena kontaktlēcu pāra nav vēlama, jo var izraisīt alerģijas vai bojāt kontaktlēcas vai acs virsmu.

Vispopulārākie ir multifunkcionālie kontaktlēcu kopšanas līdzekļi – piemēroti gan kontaktlēcu ātrai noskalošanai, gan mehāniskai attīrīšanai un dezinfekcijai. Multifunkcionālie jeb “viss vienā” kopšanas līdzekļi ir ērti lietojami, bet tiem nepieciešama mehāniskā attīrīšana – katru vakaru pēc izņemšanas no acīm kontaktlēcas jāieliek plaukstā un jānoberž tauku nosēdumi. Visi multifunkcionālie kontaktlēcu kopšanas līdzekļi satur konservantus un atšķiras pēc sava ķīmiskā sastāva: daži piemēroti jutīgām acīm, citi satur īpašus mitrinātājus u.tml.

Visstiprāko dezinfekciju nodrošina ūdeņraža peroksīda sistēmas kopšanas līdzekļi. Tie ir arī visveselīgākie acīm, jo pēc tam, kad kontaktlēcas dezinficētas, peroksīds sadalās ūdenī un skābeklī, kas ir pilnīgi nekaitīgs acs virsmai. Tomēr peroksīda sistēmas līdzekļi ir jāmāk lietot: strikti jāievēro visi lietošanas noteikumi un speciālistu norādījumi, lai netraumētu savas acis. Par spīti stingrajiem lietošanas noteikumiem, šie šķīdumi ir vispiemērotākie jaunās paaudzes elpojošo silikona hidrogēla kontaktlēcu kopšanai.

Vienas dienas jeb vienreizējās lietošanas kontaktlēcas nav paredzēts tīrīt, ražotāji pat brīdina, ka to saskaršanās ar kontaktlēcu kopšanas līdzekļiem ir nevēlama, bet visām, arī šī veida kontaktlēcām, ir svarīga mitrināšana. Acu un lēcu mitrināšanai paredzēti īpaši pilieni jeb “mākslīgās asaras”.

Acu mitrinātāji arī ir dažādi un atšķiras gan pēc ķīmiskā sastāva, gan pēc iedarbības veida. Daži no mitrinātājiem satur konservantus un nav piemēroti alerģiskām acīm, citus, savukārt, nedrīkst lietot kopā ar kontaktlēcām. Tādēļ mitrinātājus, tāpat kā kontaktlēcu kopšanas līdzekļus, izraksta redzes aprūpes speciālists, izvērtējot, kuras tiešu asaru sastāvdaļas acij pietrūkst, lai tā nodrošinātu komfortablu un veselīgu acs virsmu.