vision express

Redzes pārbaude bērniem

Līdz šim Latvijā ir noteiktas trīs acu pārbaudes bērniem līdz skolas vecumam – vecumā no viena līdz diviem gadiem, vecumā no trim līdz četriem gadiem un pirms došanās uz skolu. Taču patlaban tiek izstrādātas jaunas vadlīnijas, kas gan vēl nekur oficiāli nav apstiprinātas. Ņemot vērā gan pašu, gan pasaules pieredzi un vienojoties ar ģimenes ārstiem, viena gada vecumā pie acu ārsta obligāti būtu jāsūta bērnus, kuriem ir sūdzības, kuriem ir nopietnas vispārējas slimības, priekšlaikus dzimušos un bērnus, kuriem ir dažādas acu kaites ģimenē. Bet pagaidām vēl visi bērni pirmo reizi tiek skatīti šajā laika posmā – no gada līdz divu gadu vecumam.

Pirmās vizītes mērķis ir pārbaudīt bērna acu refrakciju jeb stiprumu un izslēgt acu slimības, kas var būt par iemeslu vājredzībai. Lai to izdarītu, bērnam acīs iepilina pilienus, kas paplašina acu zīlītes. Procedūra nav sāpīga. Ja viss ir normas robežās, nākamā pārbaude tiek nozīmēta trīs līdz četru gadu vecumā, kad bērniem var pārbaudīt redzes asumu pēc dažādām tabulām. Tiek izmeklētas arī binokulārās jeb kopredzes funkcijas.

Kad bērna redze nav perfekta: ko izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas?

Arī šajā pārbaudē bērniem pilina cikloplēģiskos medikamentus, kas uz noteiktu laiku paplašina acu zīlītes. Ja mazie to īpaši neizjūt kā traucējumu, tad lielākie bērni sūdzas, ka grūti redzēt tuvumā mantiņas, bildes, burtus. Otras nepatīkamās sajūtas ir saulainās dienās, kad pēc šiem pilieniem ārā žilbst acis. Jānomierina bērni un arī vecāki, ka otrā dienā visas šīs parādības būs izzudušas.

Trešā pārbaude ir pirms skolas, kad redze tiek pārbaudīta līdzīgi kā pieaugušajiem – gan tālumā, gan tuvumā, gan krāsu un kopredze, kā arī izmeklēta acs refrakcija un acu priekšējās un dziļākās daļas.

Attēlu rezultāti vaicājumam “acu vingrinājumi”

Pirmskolas vecumā biežākās ir tā dēvētās plusu brillītes, kad tālredzība jeb hipermetropija pārsniedz pieļaujamo normu vienā vai abās acīs. Tas var izraisīt redzes funkcijas neattīstīšanos jeb tā saukto slinko aci, kā arī šķielēšanu. Savukārt skolas vecuma bērniem biežāk ir vajadzīga tā dēvētā mīnuss jeb tuvredzības korekcija.

Katram bērnam tiek norādīts, vai brilles nēsājamas pastāvīgi – pilnu dienu vai tikai pie redzes slodzes, piemēram, nodarbībās, mājās pie televizora, datora, lasot, zīmējot utt.

Vision Express optikas veikalos ir plaša bērnu un jauniešu ietvaru kolekcija, kā arī profesionāli darbinieki, kas sniegs bezmaksas konsultāciju un palīdzēs jūsu bērnam atrast pašu piemērotāko.