Mūsu speciālisti
Laba redze ir vitāli svarīga dzīves sastāvdaļa ikvienam cilvēkam, jo ar acu palīdzību tiek uztverti aptuveni 80% no apkārt notiekošajiem procesiem. Tāpēc tad, kad cilvēks saskaras ar redzes problēmām, ievērojami pasliktinās arī vispārējā dzīves kvalitāte.
Diemžēl nereti vizīte pie redzes speciālista - optometrista vai acu ārsta tiek plānota tikai tad, kad rodas aizdomas par redzes pasliktināšanos un ir nepieciešamība pēc kāda no redzes korekcijas līdzekļiem. Tomēr, lai laikus atklātu kādas nevēlamas izmaiņas redzes veselībā un vieglāk padotos to koriģēšana vai ārstēšana, optometristu vai acu ārstu jeb oftalmologu būtu jāapmeklē regulāri. Tāpēc redzes pārbaudi ir ieteicams veikt vismaz reizi viena-divu gadu laikā, arī tad, ja problēmas iepriekš nav novērotas.
Optometrists jāapmeklē regulāri
Optometrists ir primārās redzes aprūpes speciālists. Vizītes laikā speciālists uzklausa pacienta sūdzības, kas saistītas ar redzi un novērtē redzes kvalitāti – gan redzes funkcijas, gan acs struktūru. Tāpat optometrists sniedz padomus, kā saglabāt labu redzi mūsdienu digitālajā laikmetā, kad ikdienā daudz laika tiek pavadīts pie datoru un telefonu ekrāniem. Ja tas būs nepieciešams, optometrists ieteiks pacientam atbilstošākos redzes korekcijas līdzekļus.
Galvenais optometrista uzdevums ir diagnosticēt un koriģēt tālredzību, tuvredzību, presbiopiju – vāju redzi tuvumā, kura attīstās pēc 40 gadu vecuma, un citas problēmas, kuras ikdienā traucē redzei. Ja nepieciešama redzes korekcija, klientam tiek izrakstīta recepte brillēm vai kontaktlēcām un sniegti ieteikumi to pareizai kopšanai un uzglabāšanai.
Tāpat arī ikviens optometrists vai acu ārsts pārbaudes laikā vienmēr pārbaudīs acu spiedienu, jo ikdienā acu spiediena izmaiņas cilvēks parasti neizjūt un nevar noteikt, ka kaut kas nav kārtībā. Taču sekas acu spiediena izmaiņām, var būt nopietnas – tā rezultātā var tikt izraisīta redzes nerva šķiedru bojāeja, kas rada redzes lauka sašaurināšanos un smagākajos gadījumos noved līdz aklumam. Tiesa, ne vienmēr paaugstināts acu spiediens saistāms ar glaukomu un otrādi.
Visbiežāk optometristus var sastapt optikas veikalos, taču viņi konsultē arī klīnikās un medicīnas centros. Rūpējoties par labu redzi, profilaktisku pārbaudi pie optometrista nepieciešams veikt reizi gadā.
Ko dara acu ārsts?
Acu ārsts jeb oftalmologs vizītes laikā pacientu izmeklē jau padziļinātāk. Oftalmologs specializējies dažādu acu slimību un redzes traucējumu diagnosticēšanā, ārstēšanā un profilaksē. Vizītes laikā acu ārsts iztaujā pacientu par redzes problēmām un citām sūdzībām, ievāc informāciju par vispārējo veselības stāvokli. Pēc tam acu ārsts pārbauda pacienta redzes asumu tuvumā un tālumā, izmēra acu iekšējo spiedienu, izvērtē radzenes, tīklenes, redzes nerva un acs priekšējo daļu stāvokli. Lai varētu detalizēti aplūkot visas acs struktūras, tajās tiek pilināti medikamenti, kuri paplašina zīlītes un atslābina acs muskuļus. Pilieni uz trim līdz četrām stundām var samazināt redzes asumu, tāpēc jārēķinās ar to, ka pēc acu ārsta apmeklējuma redze var būt miglaina un traucēt vadīt automašīnu, darboties ar datoru vai veikt citus darbus, kam nepieciešama laba redzamība. Sākot no 40 gadu vecuma, kā arī slimojot ar cukura diabētu vai sirds un asinsvadu slimībām, acu ārstu vajag apmeklēt regulāri reizi gadā. Ja ģimenē jau bijušas acu saslimšanas, piemēram, glaukoma, tas jādara jau no 35 gadu vecuma.
Īpaši cukura diabēta pacientiem vizītes laikā ir jāinformē speciālists par cukura līmeni asinīs, jo tas var ietekmēt briļļu receptes stiprumu. Cilvēkiem, kam šis līmenis ir svārstīgs, var gadīties, ka piemeklētās brilles vienā dienā rāda labi, savukārt citā – nē. Taču, ja cukura līmenis ir stabils un tas ir noteikts īsi pirms vizītes pie redzes speciālista, tas var sniegt lielāku garantiju, ka izrakstītās brilles pie konkrētā cukura līmeņa asinīs būs derīgas. Tāpat, saskaroties ar cukura diabētu, nepieciešams regulāri veikt acs tīklenes izmeklējumus, labi noderēs arī tīklenes fotografēšana, kas palīdzēs sekot līdzi izmaiņām tīklenē.
Mūsdienās apmēram 5 – 10% pirmsskolas vecuma bērnu ir redzes problēmas, kuras iespējams savlaicīgi atklāt un novērst, regulāri apmeklējot acu ārstu. Ja redzes problēmas ir iedzimtas, vecākiem pašiem var būt ļoti grūti konstatēt bērna redzes problēmas un bieži tās var atklāt tikai ārsta kabinetā. Pirmās vizītes laikā, kura notiek jau 13 – 24 mēnešu vecumā, acu ārsts pārbauda bērna redzes spēju, šķielēšanas leņķi, acs ābolu kustības, veic acs dibena apskati, paplašinot zīlītes. Kad bērnam apritējuši trīs gadi, papildus tiek veikta redze asuma pārbaude, bet, gatavojoties skolas gaitu uzsākšanai, izvērtētas abu acu kustības, to sadarbība un telpiskā redze.