vision express

Mūsu speciālisti

Laba redze ir svarīga ikvienam – apmēram 80% informācijas mēs uztveram ar acīm. Ja redze pasliktinās, dzīves kvalitāte ievērojami krītas. Tāpēc regulāras vizītes pie redzes speciālista, piemēram, optometrista vai acu ārsta jeb oftalmologa, ir ļoti nozīmīgas.

optometriste pārbauda redzi pacientam

Daudzi cilvēki apmeklē optometristu vai acu ārstu tikai tad, kad sāk just redzes problēmas. Taču profilaktiskas pārbaudes palīdz laicīgi atklāt izmaiņas redzes veselībā un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu. Redzes pārbaude jāveic vismaz reizi 1–2 gados – arī tad, ja sūdzību nav.

Kāpēc regulāri jāapmeklē optometrists?

Optometrists ir speciālists, kurš novērtē redzes kvalitāti, pārbauda acu veselību un iesaka redzes korekcijas līdzekļus – brilles vai kontaktlēcas. Viņš arī dod padomus, kā saudzēt acis, īpaši šajā digitālajā laikmetā, kad daudz laika pavadām pie ekrāniem.

Optometrists pārbauda tālredzību, tuvredzību, presbiopiju (vecuma tālredzību) un citas biežākās redzes problēmas. Ja vajadzīga korekcija, tiek izrakstīta briļļu vai lēcu recepte un sniegti norādījumi par to kopšanu. 

Optometrists regulāri pārbauda acu iekšējo spiedienu, jo tā izmaiņas ikdienā parasti nav jūtamas. Tomēr paaugstināts acu spiediens var izraisīt nopietnas sekas – redzes nerva bojājumus, kas pakāpeniski sašaurina redzes lauku un smagākajos gadījumos var novest līdz aklumam. Šāds stāvoklis ir raksturīgs glaukomai – hroniskai acu slimībai, kas attīstās nemanāmi un bieži tiek atklāta tikai regulāru acu pārbaužu laikā. ​

Tāpēc ir svarīgi regulāri apmeklēt optometristu vai acu ārstu, lai laikus atklātu iespējamās izmaiņas un novērstu nopietnas komplikācijas. Profilaktiska vizīte pie optometrista būtu jāveic vismaz reizi gadā.

Piesakies redzes pārbaudei

Ko dara acu ārsts jeb oftalmologs?

Acu ārsts  jeb oftalmologs specializējas acu slimību diagnostikā un ārstēšanā un vizītes laikā pacientu izmeklē padziļinātāk - iztaujā pacientu par redzes problēmām un citām sūdzībām, pārbauda redzes asumu tuvumā un tālumā, izmēra acu iekšējo spiedienu un novērtē radzenes, tīklenes, redzes nerva un acs priekšējo daļu stāvokli.
 
Lai veiktu detalizētāku izmeklēšanu, tiek izmantoti pilieni, kas paplašina zīlītes un atslābina acs muskuļus. Pilieni uz trim līdz četrām stundām var samazināt redzes asumu, redze var būt miglaina un traucēt vadīt automašīnu, darboties ar datoru vai veikt citus darbus, kam nepieciešama laba redzamība.   
Cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma, kā arī tiem, kas slimo ar cukura diabētu vai sirds un asinsvadu slimībām, acu ārsts jāapmeklē reizi gadā. Ja ģimenē bijušas acu slimības, piemēram, glaukoma, pārbaudes jāuzsāk jau no 35 gadu vecuma.

Īpaši pacientiem ar cukura diabētu svarīgi vizītes laikā informēt speciālistu par pēdējo cukura līmeni asinīs, jo tas var ietekmēt briļļu receptes stiprumu. Ja cukura līmenis strauji svārstās, izvēlētās brilles var derēt vienā dienā, bet citā – nē. Tomēr, ja cukura līmenis ir stabils un tas ir noteikts īsi pirms vizītes, ir lielāka pārliecība, ka izrakstītās brilles darbosies optimāli. Turklāt diabēta gadījumā regulāras acs tīklenes pārbaudes un tīklenes fotografēšana palīdzēs laikus pamanīt un sekot līdzi iespējamām izmaiņām.

Bērnu redzes veselība

Mūsdienās apmēram 5–10% pirmsskolas vecuma bērnu ir redzes traucējumi, ko var laicīgi atklāt, ja bērns regulāri apmeklē acu ārstu. Ja redzes problēmas ir iedzimtas, vecākiem pašiem var būt ļoti grūti konstatēt, ka bērnam ir redzes problēmas, jo bērns nevar precīzi izteikt savas sūdzības.

Pirmā vizīte pie bērnu acu ārsta notiek 13–24 mēnešu vecumā. Tajā pārbauda redzes spēju, šķielēšanu, acs ābolu kustības un veic acs dibena apskati, paplašinot zīlītes. Trīs gadu vecumā tiek veikta redzes asuma pārbaude, bet, gatavojoties skolai, tiek novērtēta abu acu sadarbība un telpiskā redze. Regulāras vizītes pie bērnu acu ārsta ir ļoti svarīgas, lai bērns varētu labi redzēt, mācīties un justies droši.