vision express

Svarīgi zināt datorlietotājiem

Datorlietotājiem raksturīgas tādas ar acīm saistītas sūdzības, kā

  • acu spriedze
  • acu nogurums
  • smilšu sajūta acīs
  • neskaidra redze tuvumā
  • palēnināta fokusēšanas spēja
  • dubultošanās
  • acu kairinājums
  • dedzinoša sajūta acīs
  • sausuma sajūta acīs
  • acu apsārtums
  • pastiprinātas gaismas bailes
  • arī galvassāpes

Biežākie iemesli, kas rada minētās sūdzības, ir darba vietas ergonomiskie faktori, darba režīms, redzes funkciju kvalitāte un arī attieksme pret veicamo darbu.

Novērtējiet, kā iekārtota jūsu darbavieta

Acīm vieglāk strādāt pie monitora ar labāku izšķirtspēju. Ieteicamais monitora izmērs būtu vismaz 19 collas, kurš būtu jānovieto 60 līdz 70 centimetru attālumā no acīm. Lielāki monitori attiecīgi jānovieto nedaudz tālāk no acīm. Vislabāk monitoru novietot perpendikulāri logam, lai saules gaisma no loga nespīdētu acīs un uz ekrāna. Jāņem vērā, ka monitora augšējai malai noteikti nevajadzētu atrasties virs acu līnijas. Skatoties uz monitoru acīm būtu jāskatās nedaudz uz leju, apmēram, 10 – 15 grādu leņķī, jo skatoties uz augšu, acīm ir grūtāk gan konverģēt, gan akomodēt un līdz ar to grūtāk nofokusēt skatu. Skats uz augšu veicina arī sausās acs sindroma attīstību, kā arī nedabīgs kakla stāvoklis var radīt asinsrites traucējumus galvā. Pie monitora noteikti nevajadzētu atrasties tumsā, lai acīm būtu vieglāk, noteikti ir vajadzīgs papildus gaismas avots, bet nevajadzētu arī pārspīlēt ar pārāk spožu apgaismojumu.  Apgaismojuma speciālisti iesaka, ka telpā būtu ieteicamais vidējs apgaismojuma līmenis no 250 līdz 500 luksiem. Atbilstoši ir arī jānoregulē monitora spožums, lai gaisma no monitors neliktos  pārāk spoža vai pārāk tumša.

Neaizmirstam mirkšķināt

Brīžos, kad uz kaut ko koncentrējamies vai saspringti skatāmies, mūsu acis samirkšķinās tikai 6 līdz 8 reizes minūtē. Visbiežāk mēs mirkšķinām brīvi sarunājoties, tad tās ir 15 līdz 20 reizes minūtē. Katrā mirkšķināšanas reizē mums atjaunojas asaru plēvīte, kas klāj acs priekšējo daļu un ir neatņemama kvalitatīvas redzes komponente. Ilgstoši strādājot pie datora nepieciešams laiku pa laikam apzināti lēni pamirkšķināt. Tas saglabās komforta sajūtu acīs un, iespējams, ļaus izvairīties no acu apsārtuma, kas datorlietotājiem mēdz parādīties dienas otrajā pusē.

Darba režīms

Regulāri strādājot ar datoru ir būtiski ievērot pareizu darba režīmu. Lai saspringtais darbs pie datora neietekmētu redzi, īpaši svarīgas ir īslaicīgas, bet biežas atpūtas pauzes.  Shēma ir ļoti vienkārša -

20 minūtes strādājam un tad 20 sekundes atpūtinām acis.

Īsajos atpūtas brīžos vajadzētu novērst skatu no ekrāna, pamirkšķināt acis, paskatīties tālumā. Noderīgi būtu arī izkustināt acis, tādā gadījumā galvu turam taisni un nekustinām, kustas tikai acis. Vispirms maksimāli vēršot skatu pa labi, tad pa kreisi, tad uz augšu un uz leju, kā arī slīpi pa labi uz augšu un pretēji pa kreisi uz leju. Sanāk, ka ar acīm tiek veidota zvaigznīte vai sniegpārsliņa. Vispirms to izpilda lēnām, tad var atkārtot arī ātrāk. Var acis arī izapļot gan pulksteņa rādītāja virzienā, gan arī uz pretējo pusi. Veicot šos vingrinājumus, var parādīties arī nedaudz sāpīga vai nepatīkama sajūta acs muskuļos, tas liecina par acs muskuļu saspringumu, tādēļ regulāri jāievēro atpūtas pauzes un jāizkustina acis.

Pēc katrām divām pie datora pavadītajām stundām ir ieteicams uz 10 minūtēm tikt prom no datora.

Šajās pauzēs, gan ir ļoti būtiski arī piecelties no krēsla un nedaudz arī pastaigāt, iespējam izdzert arī kādu ūdens glāzi. Atpūtas pauzēs nevajadzētu ķerties pie mobilā telefona, kas arī ir ekrāns, un žurnālu, avīžu vai grāmatu lasīšanas. Noderīgs būs arī vingrinājums ar skata maiņu, sākumā skatās tālumā 10-15 sekundes, tad uz 10-15 sekundēm vērš skatu tuvumā, un tā 10 reizes.

Pārbaudiet redzi

Gadījumā, kad strādājot pie datora rodas ar acīm saistītas sūdzības, vajadzētu ievērot augstāk minētās lietas. Ja, neskatoties uz to, sūdzības neizzūd, noteikti jāapmeklē optometrists, kurš izmeklēs jūsu redzes funkcijas un piemeklēs jums atbilstošo risinājumu. Tas nenozīmē, ka obligāti tiks izrakstītas brilles. Katra situācija ir individuāla un ir situācijas, kad iespējams iztikt ar speciāliem vingrinājumiem, kas palīdzēs acīm vieglāk tiks galā ar ikdienas redzes slodzi. Nepieciešamības gadījumā optometrists ieteiks arī apmeklēt acu ārstu.

Datorbrilles

Arī gadījumos, kad sūdzību par redzi nav, bet ir vēlme pasargāt acis ar speciālajām datorbrillēm, noteikti ir jāapmeklē redzes speciālists, jo iespējams, ka tomēr ir nepieciešams brillēs likt stiprumus. Ja pārbaudes laikā konstatēs, ka korekcija  nav nepieciešama, tad taisot brilles datorlietotājiem būtu lietderīgi izvēlēties briļļu lēcas ar zilās gaismas bloķējošo filtru. Šādas briļļu lēcas aizturēs kaitīgo zilo gaismu, kas nāk no monitora. Skatoties caur šādām brillēm sajūta ir patīkamāka, palielinās kontrasts un samazinās saspringums. Zinātnieki ir pierādījuši, ka zilā gaisma ietekmē psihi. Ja pirms miega skatāmies monitorā, kurš izdala zilo gaismu, tas kavē melatonīna izdalīšanos, kas savukārt atbild par kvalitatīvu miegu.

Raksts tapis sadarbībā ar Vision Express galveno optometristi Jeļenu Stūrišku